César 2022: Lost Illusions and Annette dominate, BAC Nord big loser – Actus Ciné

Given grand favorites, “Illusions Perdus” by Xavier Giannoli and “Annette” by Leos Carax stand out as the big winners of this 47th ceremony.

César 2022: lost illusions and annette dominate, bac nord big loser - actus ciné
Gaumont

CÉSAR 2022: THE COMPLETE AWARDS

Best film : Lost Illusions by Xavier Giannoli

The others named:

Best Achievement: Leos Carax for Annette

The others named:

  • Leila Bekhti for The Intranquilles
  • Valerie Lemercier for Aline
  • Cedric Jimenez for Bac Nord
  • Audrey Diwan for The Event
  • Xavier Giannoli for Lost Illusions
  • Arthur Harari for Onoda
  • Julia Ducournau for Titanium

Best Actress: Valérie Lemercier for Aline by Valérie Lemercier

The others named:

Best actor : Benoit Magimel for In his lifetime by Emmanuelle Bercot

The others named:

Best Supporting Actor: Vincent Lacoste in Lost Illusions

The others named:

Best Supporting Actress: Aissatou Diallo Sagna in The Fracture

The others named:

Most promising Actress : Anamaria Vartolomei in The Event

The others named:

Best Male Hope: Benjamin Voisin in Lost Illusions

The others named:

Best first film: Les Magnétiques by Vincent Maël Cardona, produced by Marc-Benoît Créancier, Toufik Ayadi and Christophe Barral (Paname)

The others named:

  • Gagarin by Fanny Liatard and Jérémy Trouilh, produced by Julie Billy and Carole Scotta (Haut & Court)
  • The Cloud by Just Philippot, produced by Thierry Lounas and Manuel Chiche (Capricci)
  • The Snow Panther by Marie Amiguet and Vincent Munier, produced by Laurent Baujard, Pierre-Emmanuel Fleurantin and Vincent Munier (Haut & Court)
  • Slalom by Charlène Favier, produced by Édouard Mauriat and Anne-Cécile Berthomeau (Jour2Fête)

Best Documentary: The Snow Panther by Marie Amiguet and Vincent Munier

The others named:

Best foreign film: The Father by Florian Zeller – UK (UGC)

The others named:

Best Original Screenplay: Arthur Hariri and Vincent Poymiro for Onoda, 10,000 Nights in the Jungle

The others named:

  • Aline: Valérie Lemercier and Brigitte Buc
  • Annette: Leos Carax, Ron Mael and Russell Mael
  • Black box: Yann Gozlan, Simon Moutaïrou and Nicolas Bouvet-Levrard
  • The Fracture: Catherine Corsini, Laurette Polmanss and Agnès Feuvre

Best adaptation: Xavier Giannoli and Jacques Fieschi for Lost Illusions

The others named:

  • Human Things: Yaël Langmann and Yvan Attal
  • The Event: Audrey Diwan and Marcia Romano
  • The Olympiads: Céline Sciamma, Léa Mysius and Jacques Audiard
  • Hold me tight: Mathieu Amalric

Best costumes: Pierre-Jean Larroque for Lost Illusions

The others named:

  • Aline: Catherine Leterrier
  • Annette: Pascaline Chavanne
  • Delicious: Madeline Fontaine
  • Eiffel: Thierry Delettre

Best sets: Riton Dupire-Clément for Lost Illusions

The others named:

  • Aline: Emmanuelle Duplay
  • Annette: Florian Sanson
  • Delicious: Bertrand Seitz
  • Eiffel: Stephane Taillasson

Best animated film: The Summit of the Gods by Patrick Imbert

The others named:

Best Animated Short Film: Soft madness, hard madness by Marine Laclotte

The others named:

Best documentary short: Maalbeek by Ismael Joffroy Chandoutis

The others named:

Best short film: The bad boys of Elie Girard

The others named:

Best Original Score: Ron Mael and Russel Mael for Annette

  • Bac Nord: Guillaume Roussel
  • Black box: Philippe Rombi
  • The Olympics: Rone
  • The Snow Panther: Warren Ellis and Nick Cave

Best Sound: Erwan Kerzanet, Katia Boutin, Maxence Dussère, Paul Heymans and Thomas Gauder for Annette

The others named:

  • Aline: Olivier Mauvezin, Arnaud Rolland, Edouard Morin and Daniel Sobrino
  • Black box: Nicolas Provost, Nicolas Bouvet-Levrard and Marc Doisne
  • Lost illusions: François Musy, Renaud Musy and Didier Lozahic
  • The Magnetics: Mathieu Descamps, Pierre Bariaud and Samuel Aïchoun

Best editing: Nelly Quettier for Annette

The others named:

  • Bac Nord: Simon Jacquet
  • Black box: Valentin Féron
  • The Fracture: Frédéric Baillehaiche
  • Lost Illusions: Cyril Nakache

Best Picture: Christophe Beaucarne for Lost Illusions

The others named:

  • Annette: Caroline Champetier
  • The Olympics: Paul Guilhaume
  • Onoda, 10,000 Nights in the Jungle: Tom Hariri
  • Titanium: Ruben Impens

Best visual effects: Guillaume Pondard for Annette

The others named:

  • Aline: Sebastien Rame
  • Eiffel: Olivier Cauwet
  • Lost illusions: Arnaud Fouquet and Julien Meesters
  • Titanium: Martial Vallanchon

The Lost Illusions trailer:

Related Posts

error: Content is protected !!